Cyfrowe Radio

Znasz miejsca, które warto polecić? Widziałeś za granicą coś ciekawego, co trzeba zobaczyć? Podziel się doświadczeniami!
Michałek

Cyfrowe Radio

Post autor: Michałek »

Cześć, w Polsce jakiś czas temu ruszyło cyfrowe radio DAB, jak można go słuchać, czy można do tego wykorzystać np. Smartfona, czy jest dużo stacji radiowych i czy ma to coś wspólnego z telewizją cyfrową. Czytałem w internecie, że w Wielkiej Brytanii to już takie stacje radiowe to prawie 50% wszystkich stacji radiowych.
Łucek

Re: Cyfrowe Radio

Post autor: Łucek »

Oficjalnie nadawnie cyfrowego radia w Polsce rozpoczęło sie w 2013 roku, chociaż wcześniej prowadzono różnego rodzaju testy i emisje eksperymantalne. Obecnie radio DAB to aż 41 nadajników Polskiego Radia na terenie całego kraju, oraz 6 lokalnych multiplexów, niestety na razie stacje komercyjne nie są za bardzo zainteresowane tym projektem a szkoda, ponieważ radio cyfrowe zapewnia większą liczbę kanałów w dużo wyższej jakości (brak szumów), oraz niższe koszt techniczne i koncesyjne dla nadawców. Jeśli chodzi o sprzęt do odbioru to na rynku dostępnych jest kilka modeli urządzeń do odbioru radia cyfrowego (samochód, dom) niestety do tej pory nie spotkałem się z telefonem wyposażonym w taką funkcję.

hurtownia butów ślubnych kraków
Świat Audio

Re: Cyfrowe Radio

Post autor: Świat Audio »

Jak widać na razie droga do rozwoju cyfrowego radia jest bardzo długa, może dla tego, że my jako konsumenci nie tworzymy popytu na te usługi i stąd małe zainteresownie przez nadawców komercyjnych. Każdy z nas ma analogowe radio w samochodzie i to mu wystarcza, do tego praktycznie każdy ma dostęp do internetu przez smartfona więc może go podłączyć do wzmacniacza w aucie i słuchać swoich ulubionych artystów a na codzień słuchawki i telefon w kieszeni. W domu można też korzystać z cyfrowego radia dostępnego przez dekodery Cyfrowego Polsatu oraz Canal+ gdzie mamy bezpłatny dostęp do satelitarnych kanałów radiowych z całego świata w bardzo wysokiej jakości dźwieku, wystarczy podłączyć dekoder do domowego zestawu audio. Możemy też skorzystać z płatnych serwisów muzycznych takich jak Spotify, Tidal, Deezer czy Apple Music, wybór jest naprawdę ogromny. Kiedyś na pewno cyfrowe radio DAB zawita na stałe do naszych domów i samochodów ale to chyba dalsza niż bliższa przyszłość.
Przegląd

Re: Cyfrowe Radio

Post autor: Przegląd »

No to na razie nie ma sensu kupować odbiornika, który będzie obsługiwał naziemne radio cyfrowe, może za klika lat jak prywatne stacje komercyjne dołączą i zacznie się masowa sprzedaż takich urządzeń. Jak pierszy komercyjny nadawca się zdecuduje to reszta pójdzie w jego ślady bo nie bedą mieli innego wyboru na tak konkurencyjnym rynku, zacznie się walka o zasięgi i słuchalność i wszyscy na tym skorzystamy.
Młody

Re: Cyfrowe Radio

Post autor: Młody »

Mogę dodać od siebie, że w naziemnym radiu cyfrowym jest nadawanych duzo dodatkowych informacji, na wyświetlaczu pojawiają się informacje o wykonawcy, tytuły, logo z okładką płyty, można też odczytywać newsy i informacje o pogodzie w danym regionie kraju. Mam taki odbiornik firmy Technisat i dźwięk jest fantastyczny, zero szumów i zakłóceń.
Grześ_P

Re: Cyfrowe Radio

Post autor: Grześ_P »

Zgadzam się z poprzednikami, że cyfrowe radio w PL to jeszcze nie tak szybko, chociaż trochę to dziwne bo mamy wokół tyle usług cyfrowych a radio jakoś nie może się przebić, nawet większość nowych aut ma wbudowane odbiorniki radiowe z DAB-em. W ramach naziemnego multiplexu cyfrowego Cyfrowy Polsat emituje 10 kanałów radiowych : RMF, RMF Maxxx, Muzo FM, Radio ZET, AntyRadio, Radio Plus, Tok FM, Radio Rock, Złote Przeboje i Eska Rock, niestety te kanały można odbierać wyłącznie tunerem zgodnym z DVB-T a nie DAB, w wersji przenośnej może ro być dekoder MT 5000. Kanały są kodowane i bez wykupionego pakiety nie ma możliwości ich słuchania. Dekoder można połączyć z telefonem lub tabletem za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej i sieci Wi-Fi, dekoder nie wykorzystuje transferu danych internetowych, łączy się tylko z innym urządzeniem mobilnym.
Markus_Ż

Re: Cyfrowe Radio

Post autor: Markus_Ż »

Właśnie został ogłoszony konkurs na rezerwację siedmiu częstotliwości dla radiowych stacji lokalnych w technologii DAB+, nowe cyfrowe serwisy mają ruszyć w miastach: Poznań, Toruń, Rzeszów, Tarnów, Warszawa, Katowice i Częstochowa. Wydane koncesję bedą ważne przez 8 lat czyli do 2030 roku. Czyli jednak coś drgnęło w tym temacie.
Wolna Częstotliwość

Re: Cyfrowe Radio

Post autor: Wolna Częstotliwość »

No to czekamy na fajne stacje lokalne, muzyka, informacja w cyfrowej jakości dźwięku, ciekawe jaką dadzą przepływność żeby nie skończyło się jak ze słabymi MP3/4. Ciekawe jakie serwisy dodatkowe pojawią się obok stacji radiowych, w sumie możliwości jest dużo np. Slideshow, Journaline, są także możliwe usługi pop-up tylko na jedno wydarzenie (koncert, transmisja sportowa)
Awatar użytkownika
kejti
Posty: 150
Rejestracja: 20 mar 2019, 11:46

Re: Cyfrowe Radio

Post autor: kejti »

Nie słucham radia, bo mojej muzyki tam nie puszczają. Na co dzień słucham metalu i jakość dźwięku jest dla mnie ważna. Dlatego od jakiegoś czasu szukam profesjonalnych paneli akustycznych, które poprawią jakość muzyki. Znalazłam sklep https://www.mega-acoustic.pl/ . Ich panele pasują do nowoczesnego wnętrza, muzyka brzmi znacznie lepiej.
pełka

Re: Cyfrowe Radio

Post autor: pełka »

Jak już mam czegoś słuchać to zdecydowanie polecam https://pendereckisgarden.pl/pl , taka muzyka wam się zdecydowanie spodoba jeśli chodzi o relaks i totalny spokój. Ja lubię w ten sposób odpoczywać, to mi bardzo pomaga potem znowu wdrążyć się w pracę i swoje obowiązki.

skup książek bochnia
ODPOWIEDZ